Příchod Saladina: JS 1332-1338

 

     Rozhodl jsem se opět zavítat do budoucnosti série a trochu poodhalit, co nás čeká krátce po čísle 1300. Tentokrát se ovšem nebude jednat o jeden velký souvislý příběh na pokračování, ale spíše o několik provázaných příběhů tvořících ucelenou dějovou linii. Všechny tyto příběhy totiž spojuje jedno společné téma, kterým je příchod nového nebezpečného protivníka. Tím není nikdo jiný než zlotřilý hypnotizér Saladin. Přestože je tento zločinec pouze obyčejným člověkem, dokáže Johnovi a jeho přátelům zatopit úplně stejně jako leckterý mocný démon. K tomu navíc ovládá určité neobyčejné schopnosti, díky čemuž představuje skutečnou hrozbu. Když se Saladin poprvé objevil, hned na sebe upoutal velkou pozornost a brzy se stal jedním z klíčových protivníků Johna Sinclaira pro dané období. Právě proto jsem pro tuto příležitost připravil sedm příběhů, které spadají do počátku Saladinovy dějové linie. Nejprve bych však rád trochu nastínil celkovou situaci, do které byly tyto příběhy zasazeny. Nacházíme se v roce 2004. Démon Černá smrt se před krátkým časem vrátil zpět mezi živé a hned od začátku se začal velmi rázně prosazovat. Zaútočil na Svět upírů a po nepříliš dlouhém boji jej celý obsadil. Drákula II. a jeho upíří společnice Justine Cavallová tím byli značně oslabeni a neváhají se proto nyní spojit se svým někdejším úhlavním nepřítelem Johnem Sinclairem. Ten však také utrpěl těžkou ztrátu. Během útoku upířích monster byla zavražděna lady Sarah Goldwynová. Kromě Černé smrti se před nějakým časem vrátil ještě jeden velký protivník. Tím je Vincent van Akkeren, který se stále snaží zničit všechny dobré templáře. V tomto svém záměru už dosáhl určitého úspěchu, když se mu podařilo zabít jejich vůdce Abbého Blocha. Na jeho místo ovšem hned vzápětí nastoupil Godwin de Salier a templářský řád tak mohl pokračovat dál. Van Akkeren brzy usoudil, že démon Černá smrt by mohl být vhodným spojencem pro dosažení jeho cílů, a proto se k němu připojil. Na jedné straně tak nyní stojí Drákula II. s Justine Cavallovou a proti nim na straně druhé Černá smrt s Vincetem van Akkerenem. Právě do této situace teď vstupuje nový protivník Saladin. Pojďme se tedy podívat, jak to bude pokračovat dál.

 

1332 - Hypnose-Horror (1/2, Hypnotický horor)

     Glenda navštíví s několika svými kolegyněmi oblíbenou londýnskou restauraci, kde si všimne podivného chování jedné mladé servírky. Dívka se jmenuje Ellen Batesová, je studentkou sociologie a tady v restauraci si přivydělává. Po krátkém rozhovoru se Glenda od Ellen dozví, že se před nedávnem společně se svými dvěma spolužáky zúčastnila jistého hypnotického sezení pořádaného mužem jménem Saladin. Během něj se všichni tři ocitli v tranzu, při kterém se jim zjevil obraz velkého černého kostlivce s kosou. Glendu ihned napadne, že se muselo jednat o Černou smrt. Rozhodne se proto, že Ellen vezme k Johnu Sinclairovi, aby si s ním dívka o celé této záležitosti promluvila. Jakmile však k Johnovi obě ženy dorazí, ovládne Ellen jakási cizí vůle, která jí přikáže zabít všechny osoby v její bezprostřední blízkosti. Dívka pak popadne nůž a bleskově s ním zaútočí na nic netušícího lovce duchů a jeho sekretářku. Johnovi se naštěstí na poslední chvíli podaří vražedný útok odvrátit a poté Ellen omráčí prudkým úderem. Když dívka později přijde k sobě, vypadá to, že už je zase úplně normální. John se pak od mladé studentky dozví jména jejích dvou spolužáků a rozhodne se je vyhledat. Ke svému pátrání si vezme na pomoc Suka. Mezitím už se jeden ze studentů jménem Dick Summer dostane pod onen neznámý hypnotický vliv a pokusí se vraždit. Naštěstí ho však jeho zamýšlená oběť dokáže přemoci. Zatímco se Suko vypraví za Dickem, John se vydá hledat Ellenina druhého spolužáka, který se jmenuje Gregg Fulton. Lovec duchů jej nalezne v jednom baru, kam dorazí právě včas, aby mladíkovi zabránil ve vraždě zdejší barmanky. Johnovi se pak podaří zlomit hypnotický vliv, pod nímž se Gregg nacházel a pokusí se od něj zjistit nějaké informace. Mladík po chvíli souhlasí, že lovce duchů zavede do Saladinova domu, kde jejich sezení probíhalo. Když se sem však oba vypraví, nikoho zde nenajdou. John poté v jednom pokoji zpozoruje jakousi skleněnou hlavu. Jedná se o věrné vyobrazení hypnotizéra Saladina. Skrze tento magický předmět se Gregg opět dostane pod Saladinův vliv a okamžitě na Johna zaútočí. Lovec duchů je tímto náhlým útokem zcela zaskočen a po mladíkově prudkém úderu do zad padne omráčený k zemi.

 

1333 - Mordgelüste (2/2, Vražedná touha)

     John je omráčen zhypnotizovaným Greggem Fultonem, který jej přenese do sklepa a zamkne ho tam. Poté, co mladík splní svůj úkol, vydá se do Johnova bytu, kde se právě nacházejí Glenda a Shao společně se zbývajícími dvěma oběťmi hypnózy. Když sem Gregg dorazí, nikdo si nevšimne, že je pořád pod Saladinovým vlivem. Jelikož není jasné, co se stalo s Johnem, Suko se ho hned vydá hledat. Glenda a Shao tak zůstanou se třemi mladými studenty o samotě. Mezitím se lovec duchů probere ve sklepě Saladinova domu. Zde jej tento hypnotizér osobně přivítá a prozradí mu, jaké s ním má úmysly. Saladin pak Johna zhypnotizuje a přinutí ho, aby mu odevzdal svůj kříž. Poté lovci duchů nařídí, aby vytáhl svou pistoli a přiložil si ji k ústům. Zloduch však Johna kupodivu nenechá zmáčknout spoušť a dovolí mu zbraň zase odložit. Saladin pak lovci duchů prozradí, že potěšení z jeho smrti raději přenechá svému pánovi, kterým není nikdo jiný než démon Černá smrt. Glenda a Shao se mezitím ocitnou ve smrtelném nebezpečí, když se jejich tři mladí společníci opět dostanou do hypnotického transu a přepadne je touha vraždit. Ženám se sice podaří zneškodnit Ellen a Dicka, ale pořád tu ještě zůstává Gregg, který je ohrožuje. Mladík se poté vrhne na Shao s nožem a bodne ji do ramene. Když se ho Glenda pokouší zastavit, zaútočí Gregg také na ni. Dívka se snaží ze všech sil bránit, ale mladík je silnější a chystá se ji zabít. Sukovo pátrání mezitím zaznamená úspěch a Číňan se dostane až do Saladinova domu. Po krátké prohlídce, zde objeví onu skleněnou hlavu, která je hypnotizérovým věrným vyobrazením. Suko rychle pochopí, že právě tento předmět by mohl nějak souviset se Saladinovou magickou mocí a rozhodne se hlavu zničit. Ve sklepě se zatím objeví démon Černá smrt, který chce Johna zabít. V momentě, kdy je zničena skleněná hlava se však lovec duchů vrátí zpět do normálního stavu a může se tak proti démonovi účinně bránit. Jelikož by teď John mohl aktivovat svůj kříž, Černá smrt se raději obrátí na útěk. Tím pádem zde zůstane pouze Saladin, kterého lovec duchů snadno přemůže a zatkne. Ve chvíli, kdy Suko zničil skleněnou hlavu, přestala na všechny zhypnotizované oběti působit její magická síla. Díky tomu se na poslední chvíli vzpamatuje také Gregg, který se právě chystal zabít Glendu. Dívka teď nesmí ztrácet čas, protože Shao je vážně zraněná a musí být rychle dopravena do nemocnice. John a Suko mezitím odvezou Saladina do vězení.

 

1334 - Der Ghoul und die Witwe (Ghoul a vdova)

     Jane, která se pořád vyrovnává se smrtí lady Sarah, vezme nový případ. Jeden její známý jménem Lou Kersher tvrdí, že se na hřbitově poblíž jeho domu potulují zombie. Detektivka se tam hned vydá a při prohlídce hřbitova narazí na jeden otevřený hrob, ve kterém najde ohlodané lidské kosti. Něco takového je neklamným znamením toho, že se tady někde nachází ghoul. Jane hned informuje Johna a pak si promluví s jedním mladým umělcem, který zde na hřbitově takovéto kosti sbírá. Mladík detektivce prozradí, že v nedalekém domě žije jedna vdova, která mu vždy dobře poradí, kde by mohl najít nové přírůstky do své sbírky. Jane hned napadne, že by tato žena mohla mít s oním ghoulem něco společného. Vdova se jmenuje Edna Wilsonová a detektivka se rozhodne ji navštívit. V jejím bytě pak narazí na Loua Kershera, který je zde uvězněn a má být obětován onomu ghoulovi. Poté se ukáže, že Edna byla za tohoto ghoula dříve provdaná a i nyní jej považuje za svého právoplatného manžela. Žena mu také pomáhá získávat nové oběti. Jane se rozhodne rychle jednat a svého známého zachrání. Ghoulovi se však zatím podaří uniknout. Na místo tou dobou dorazí také John, který hned začne po démonickém tvorovi pátrat. Nakonec ghoula nalezne v jednom bytě, kde ohrožuje mladou ženu. Lovec duchů s ním udělá krátký proces a zastřelí ho svou berettou. Vdova Wilsonová utrpí kvůli smrti svého někdejšího manžela obrovský šok a v důsledku toho zemře. Když je John následujícího dne ve své kanceláři, tak najednou zazvoní telefon. Ukáže se, že je to Saladin. Ten lovci duchů oznámí, že byl právě propuštěn z vězení pro nedostatek důkazů. Hypnotizér pak Johnovi slíbí, že se brzy opět setkají a tentokrát už to s ním nebude mít tak jednoduché. Lovec duchů díky tomu pochopí, že má proti sobě nového nebezpečného protivníka.

 

1335 - Mandragoros Liebeshexe (Mandragorova milovaná)

     Během výpravy do jednoho lesa poblíž Londýna jsou za záhadných okolností zavražděni dva lovci. Jejich těla jsou nalezena v lovecké chatě, která jim patřila. Na místě činu se přitom nacházejí stopy, které vykazují jak lidskou, tak i rostlinnou DNA. Vyšetřovatelé stojí před velkou záhadou a nevědí si s tímto zapeklitým případem rady. Jelikož byli oba zavraždění muži známými jednoho přítele sira Jamese, je do případu brzy zapojen také John Sinclair. Ten se rozhodne na místo vypravit a trochu se tam porozhlédnout. Během svého pátrání zde John narazí na manželku jednoho ze zavražděných lovců. Žena se jmenuje Gerda Simmonsová a jelikož doposud nebyla spokojená s průběhem policejního vyšetřování, rozhodla se to tady trochu prozkoumat na vlastní pěst. Lovec duchů ženu ubezpečí, že celý případ je nyní v dobrých rukou a přesvědčí ji, aby raději zůstala v chatě a nevycházela z ní. Hned poté se vydá na průzkum lesa. Cestou zpozoruje podivnou nahou ženu, která by možná mohla mít s tímto případem něco společného. John zjistí, že se neznámá žena jmenuje Liane a je čarodějkou sloužící démonu Mandragorovi. Tento pán rostlin jí jako své oblíbenkyni propůjčil velkou moc a učinil z ní strážkyni celého lesa. Liane oba lovce zabila proto, že si zde postavili chatu, kterou pak využívali pro lov bezbranných zvířat. Žena něco takového považuje za znesvěcení tohoto místa a chce potrestat každého, kdo onu chatu navštíví. To platí také pro Gerdu Simmonsovou, která je v tou dobou napadena oživlými rostlinami. John se pokusí Lianin útok zastavit a střelí ji stříbrnou kulkou do nohy. Svěcené stříbro je pro čarodějku smrtelné, ale ona se i přesto z posledních sil pokusí přemístit k chatě a své dílo dokonat. Když se za ní lovec duchů rozběhne, spojí se s ním Mandragoro a řekne mu, že už si nemusí dělat žádné starosti. Liane zemřela dřív, než stihla paní Simmonsové ublížit. Pán rostlin ví, že je Gerda nevinná a její smrt by nikdy nepřipustil. Poté Johnovi slíbí, že tento les už nikoho ohrožovat nebude. Lovec duchů je rád, že všechno dobře dopadlo a může se jen dohadovat, jestli Liane zabila jeho kulka nebo sám Mandragoro.

 

1336 - Die Dämonen-Bande (1/3, Spolek démonů)

     Scotland Yard pověří jednoho soukromého detektiva jménem Bruce Hagen, aby sledoval hypnotizéra Saladina. Detektiv o všem průběžně informuje Johna a Suka. Když se pak za Saladinem vypraví do skladu v jednom supermarketu, je zde napaden zhypnotizovanou prodavačkou. Žena mu podřízne krk a poté zde dle Saladinových pokynů počká na další oběti. Těmi mají být právě John a Suko, kteří se sem vypraví, protože se jim Hagen už dlouho neozýval. Když najdou mrtvého, prodavačka na ně ihned zaútočí. Oběma mužům se naštěstí podaří útočnici zneškodnit. Při následné prohlídce najdou na jedné zdi napsaný vzkaz, který zde pro lovce duchů zanechal Saladin. Jedná se o výzvu k dalšímu střetnutí. John a Suko si poté uvědomí, že Saladin nyní dokáže své oběti hypnotizovat i bez pomoci oné magické skleněné hlavy. Oba pak vezmou zhypnotizovanou prodavačku k jednomu uznávanému psychologovi, který ji cizího telepatického vlivu zbaví. Saladin mezitím zhypnotizuje další čtyři lidi a pošle je na Johna se Sukem. Poté odjede na sever Anglie, kde se dle pokynů od Černé smrti setká se svým novým spojencem. Tím není nikdo jiný než Vincent van Akkeren. Oba se pak společně přenesou do Světa upírů, který nyní Černá smrt používá jako svou hlavní základnu. Van Akkeren zde poté představí svůj nejnovější plán na konečné zničení dobrých templářů. S tímto plánem by mu měl výrazně pomoct právě Saladin. Johnovi se mezitím podaří zjistit, že van Akkeren možná chystá něco velkého a raději zavolá Godwinu de Salierovi, aby ho varoval. Vůdce templářů poté použije Kostku dobra, která mu ukáže obraz Černé smrti. John Godwinovi slíbí, že se spolu se Sukem co nejdříve vypraví do Francie, aby mu pomohli. Hned vzápětí jsou však oba inspektoři přepadeni čtyřmi zhypnotizovanými útočníky, které na ně poslal Saladin. Po delším boji se Johnovi se Sukem podaří všechny protivníky zneškodnit. Mezitím se van Akkeren spolu se svým novým společníkem Saladinem připravuje k velkému útoku na sídlo templářů.

 

1337 - Die Templer-Verschwörung (2/3, Templářské spiknutí)

     Saladin spolu s Vincentem van Akkerenem přepadnou a zajmou jednoho francouzského obchodníka jménem Pierre Sestre. Tento muž totiž pravidelně dováží potraviny do sídla templářů v Alet-les-Bains. Saladin obchodníka zhypnotizuje a řekne mu, aby normálně pokračoval ve své obvyklé cestě. K tomu mu však ještě uloží jeden speciální úkol. Van Akkeren mu pak dá vestu s plastickou trhavinou, kterou si muž schová pod bundu. Když pak Pierre dorazí do Alet-les-Bains, nikdo nemá ani nejmenší podezření. Poté, co muž vyloží své zboží, nepozorovaně pronikne do obytné části budovy, kde vyhledá pokoj Godwina de Saliera. Když už stojí před jeho dveřmi, najednou ho osloví jeden z templářů, kterého zajímá, co tady pohledává. V té chvíli už je však příliš pozdě, protože van Akkeren usoudí, že Pierre už musí být dávno na místě a dálkově odpálí jeho vestu s bombou. Dojde k mohutné explozi, při které je zničena velká část budovy. Kromě Pierra zemře pět templářů a mnoho z nich je vážně zraněno. Samotný Godwin však útok přežije, protože se v té době nenacházel ve svém pokoji, nýbrž v jiné části budovy. Krátce nato na místo dorazí John se Sukem a nestačí se divit. Godwin je spolu s ostatními zraněnými templáři rychle odvezen do nemocnice. Jeho zbylí společníci se prozatím raději uchýlí do ústraní. Zatímco se Suko vypraví do nemocnice, aby dohlédl na jejich přítele Godwina, John se rozhodne trochu prozkoumat místo činu. Ke svému překvapení zde narazí na Justine Cavallovou, která mu oznámí, že by měla zájem i nadále pokračovat v jejich spolupráci. Lovci duchů se něco takového sice vůbec nezamlouvá, ale nakonec přece jen souhlasí. Mezitím se Saladin a Vincent van Akkeren dozvědí, že vůdce templářů jejich vražedný útok přežil a rozhodnou se jednat. Zatímco se Saladin vypraví do nemocnice, aby dokonal své dílo, van Akkeren navštíví Alet-les-Bains a trochu se tu porozhlédne. Suko je zatím v nemocnici, kde dohlíží na zraněného Godwina. Krátce nato se zde objeví Saladin, který zhypnotizuje dva policisty hlídkující u dveří pokoje. Suko se je pokusí zneškodnit, ale nakonec je přemožen a zajat. Tou dobou se tu objeví také několik templářů, kteří se přišli podívat na svého vůdce. Saladin se jich chce zbavit a přikáže policistům, aby po nich začali střílet. Mezitím se Justine dostane do potíží, když si nevědomky sedne do Kostěného křesla. Před jistou smrtí ji na poslední chvíli zachrání John. Hned poté se zde objeví Vincent van Akkeren, který je oba pozoruje skrz okno.

 

1338 - Der Killer Suko (3/3, Zabiják Suko)

     John za oknem zpozoruje van Akkerena a rozběhne se za ním. Pronásleduje ho skrz zahradu až do kaple, ve které jsou uchovány ostatky Máří Magdaleny. Zde dojde ke krátké potyčce, během níž se Johnovi podaří svého protivníka přemoci a zajmout. S namířenou pistolí v ruce pak zloducha odvede zpět do hlavní budovy. Zde už na ně čeká Justine, která chce van Akkerenovi vysát krev. Lovec duchů jí však něco takového nehodlá za žádných okolností dovolit. Ukáže se, že Hvězda hororu měla v rukávu jedno eso a tím je zajatý Suko. Van Akkeren Johnovi navrhne, aby zavolal jeho spojenci Saladinovi a sám se přesvědčil, jaká je situace. Když to lovec duchů udělá, zjistí, že jeho protivník neblafuje. V nemocnici mezitím došlo ke střetu mezi templáři a zhypnotizovanými policisty, ve kterém nikdo nezvítězil. Saladin však má pořád ještě Suka a k tomu se mu navíc podaří zhypnotizovat francouzského inspektora Erica Bleua. Toho pak pošle do Alet-les-Bains na pomoc van Akkerenovi. John je zatím držen v šachu a musí čekat, jak se situace vyvine dál. Najednou se zde objeví Eric Bleu a začne po něm střílet. Lovce duchů však na poslední chvíli zachrání Justine, která kulku vykryje svým vlastním tělem. Vzápětí ho však omráčí, aby mohla zhypnotizovaného policistu v klidu vysát. Když se John probere, je van Akkeren dávno pryč a Justine je nasycena inspektorovou krví. Lovci duchů nezbyde nic jiného než infikovaného muže zabít. Jelikož mu Justine zachránila život, nechá ji pro tentokrát být. Saladin mezitím zhypnotizuje Suka a přikáže mu zabít Godwina de Saliera. Johnovi je jasné, že se hypnotizér v nemocnici o něco pokusí a okamžitě se tam vydá. Dorazí právě ve chvíli, kdy se Suko pokouší Godwina uškrtit. Lovec duchů rychle vytáhne svůj kříž, s jehož pomocí se mu podaří zlomit hypnotický vliv, pod nímž se jeho přítel nachází. Saladin však mezitím utekl, takže se o žádné velké vítězství rozhodně nejedná.

 

     Tolik tedy k obsahu. Abych řekl pravdu, příliš jsem od toho nečekal a nakonec jsem byl nadmíru spokojený. Předtím jsem žádný jiný příběh se Saladinem nečetl a myslel jsem si, že je to jen nějaký zcela druhořadý soupeř. Nyní jsem však byl mile překvapen, protože jsem zjistil, že tento zlotřilý hypnotizér může fungovat jako velice schopný a nebezpečný protivník. Už úvodní dvoudíl je nadmíru zajímavý. To, že se objeví skupinka lidí, ze kterých se mohou kdykoliv stát nelítostní zabijáci, je velice zajímavý a originální nápad. Totéž platí i o samotném Saladinovi. Je to úplně nový typ protivníka, s jakým se lovec duchů zatím ještě nesetkal. Po různých mocných démonech, gangsterech nebo šílených vědcích je tu někdo, koho je velmi těžké porazit, protože nikdy neútočí osobně, nýbrž vždy jen skrze své zhypnotizované oběti. Spojení s Černou smrtí pak Saladina vtahuje do hlavní dějové linie a dává mu mnohem větší význam. Po úvodním dvoudílu následují dva řadové příběhy, které jsou takové standardní. Není to sice nic výjimečného, ale rozhodně nejsou ani špatné. Po delší době se v sérii zase objevuje nějaký ten ghoul a potěší také opětovný výskyt Mandragora. Na závěr je tu pak velká trilogie o útoku na templářské sídlo v Alet-les-Bains. Spojenectví Saladina a Vincenta van Akkerena mi přijde jako rozumný a dobrý nápad. Společně s Černou smrtí tvoří skutečně nebezpečný spolek. Saladin a van Akkeren jsou si navíc dost podobní, takže jej jejich aliance logická. Líbilo se mi třeba i to, jak se oba zloduši rozdělí, přičemž jeden si vezme na starost Johna a ten druhý Suka.

     Co mi naopak moc nesedlo, bylo Johnovo spojenectví s Justine. Opravdu si nemyslím, že by tato upírka byla pro jeho tým tak obrovským přínosem. Přinejmenším rozhodně ne tak velkým, že by stál za případné riziko. No, co se dá dělat. Autor to zkrátka potřeboval trochu zamotat a vytvořit několik znepřátelených táborů. Naštěstí je to ještě pořád dostatečně přehledné, takže se čtenář snadno orientuje v tom, kdo je s kým a proti komu. To, že tam stojí víc protivníků proti sobě, může být nakonec i celkem zajímavé. Vzpomeňme třeba na konflikt mezi Doktorem Smrt a Asmodinou. V dílech po 1300 tady teď máme novou a mnohem komplikovanější verzi takového sporu. Původně jsem měl dojem, že příběhy z tohoto období nebyly nic moc. Přece jen, to, že se pan Dark rozhodl oživit jednoho dávno mrtvého protivníka, by mohlo být považováno za příznak určité tvůrčí krize. Nakonec to ale není vůbec tak špatné, jak jsem čekal. Právě naopak, je to velmi poutavé a zajímavé. Mimo jiné i díky zbrusu novým nepřátelům jako je Saladin. Co jsem se tak v lexikonu díval dál, bude toho mít tento zloduch na svědomí ještě celkem hodně. Já osobně jsem tedy byl s touto malou ochutnávkou z druhého období Černé smrti maximálně spokojený. Zatím se zdá, že to s budoucností série nebude zase tak špatné, jak by se dalo očekávat podle hodnocení některých německých fanoušků. Těchto sedm dílů se mi podařilo sehnat v tištěné podobě v německém originále. Bohužel pak už mám z tohoto období jen dvoudíl 1367-1368, ve kterém Glenda získá schopnost teleportace. Mimochodem v tom opět bude mít prsty Saladin. Doufám, že se vám tento článek líbil a obsahy jednotlivých příběhů vás aspoň trochu zaujaly. Já osobně budu jedině rád, když si série udrží takto vysokou úroveň i v budoucnu.

 

Zpět